Stanovy

S   T   A   N   O   V   Y

Staroboleslavská jednota pro národní poutní místo

dle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jako „Občanský zákoník“)

 

  1. Název a sídlo spolku
  2. Název spolku je Staroboleslavská jednota pro národní poutní místo, z.s.

(dále jen „spolek“).

  1. Sídlem spolku je Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

 

  1. Právní forma a účel spolku
  2. Spolek je právnickou osobou podle § 214 a násl. Občanského zákoníku.
  3. Spolek je dobrovolnou, neziskovou, nezávislou a nepolitickou organizací, která rozvíjí svoji činnost jak na území České republiky, tak i v zahraničí.
  4. Účelem spolku je pomoci definovat, podporovat a rozvíjet tradici národního poutního místa spojenou s Palladiem země České, svatováclavskou a svatoludmilskou úctou.

III. Hlavní činnost spolku

Hlavní činnost spolku směřuje k naplnění účelu spolku coby společného zájmu jeho členů.

Spolek bude konkrétně usilovat o formulování charakteru, účelu a formy událostí, akcí

a symbolických aktů spojených s národním poutním místem ve Staré Boleslavi, s ochra-nným Palladiem země České (známým též jako Staroboleslavské Palladium), jenž je uchováváno ve staroboleslavském chrámě Nanebevzetí Panny Marie, s úctou k ná-rodnímu patronovi svatému Václavovi a k místu jeho mučednické smrti a ke svaté Ludmile, jako osobnosti spojující dávnou cyrilometodějskou a svatováclavskou tradici.

Spolek dále bude vyvíjet činnost ke spolupráci se státními, veřejnými, municipálními, duchovními, privátními a komerčními subjekty s cílem takovéto události, akce a sym-bolické akty zabezpečit v souladu s určenou filozofií charakteru národního poutního místa. Na části těchto aktivit bude spolek mít ambici se sám podílet, a to jak prostřednictvím svých členů, tak svých aktivních dobrovolníků.

 

 

  1. Vedlejší činnosti spolku
  2. Vedle hlavní činnosti může spolek vyvíjet též vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, je-li její účel v podpoře hlavní činnosti nebo v hospodárném využití spolkového majetku, a to v rozsahu živnosti volné (výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona).
  3. Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku.

 

  1. Členství ve spolku a aktivní dobrovolníci
  2. Členství ve spolku je individuální, a to buď aktivní, nebo čestné.
  3. Aktivním členem sdružení mohou být fyzické osoby starší 18 let, které se dobrovolně řídí příslušnými ustanoveními Občanského zákoníku upravujícími spolkové právo a stanovami spolku a zaplatí členský příspěvek. O přijetí za aktivního člena spolku rozhoduje na základě písemné přihlášky valná hromada spolku. Každý aktivní člen spolku je povinen uhradit při vstupu do spolku jednorázový vstupní členský příspěvek ve výši 1.000,- Kč (slovy: jeden tisíc korun českých), splatný ke dni jeho vstupu do spolku, další členské příspěvky pak v termínech a výši stanovených valnou hromadou spolku.
  4. Čestným členem spolku mohou být fyzické osoby starší 18 let, které se dobrovolně řídí příslušnými ustanoveními Občanského zákoníku upravujícími spolkové právo a stanovami spolku. O přijetí za čestného člena spolku rozhoduje na základě písemného souhlasu čestného člena s členstvím valná hromada spolku.
  5. Členství ve spolku zaniká:

– úmrtím člena

– vystoupením (musí být oznámeno písemně)

– vyloučením

– zánikem spolku.

  1. Člen sdružení má právo podílet se na činnosti spolku, být informován o jeho činnosti, účastnit se valné hromady (aktivní člen s hlasem rozhodujícím, čestný člen s hlasem poradním). Aktivní člen má dále právo volit a být volen za předsedu spolku, obracet se na předsedu spolku s podněty, dotazy, žádostmi a stížnostmi a žádat jejich vyřízení.
  2. Člen sdružení má povinnost řídit se Občanským zákoníkem a stanovami spolku, podle svých možností se podílet na naplňování účelu spolku a podporovat plnění jeho úkolů, svědomitě vykonávat úkoly a činnost, kterou byl v rámci spolku pověřen a hradit případné členské příspěvky ve výši a termínech určených rozhodnutím valné hromady.
  3. Na činnosti spolku se mohou podílet také aktivní dobrovolníci, kteří nejsou členy spolku.
  4. Aktivní dobrovolníci se na činnosti spolku podílejí v jednotlivých větvích podle zaměření jejich činnosti. Zřízení konkrétní větve aktivních dobrovolníků a vymezení jejich statusu, jakož i jejich případná práva a povinnosti ve vztahu ke spolku, určuje valná hromada svým rozhodnutím.
  5. Vymezí-li valná hromada danou větev aktivních dobrovolníků, rozhoduje o přijetí konkrétních osob za aktivní dobrovolníky předseda spolku na základě písemné žádosti zájemce o status aktivního dobrovolníka.
  6. Status aktivního dobrovolníka zaniká:
  • úmrtím aktivního dobrovolníka
  • ukončením statusu ze strany aktivního dobrovolníka (musí být oznámeno předsedovi spolku písemně)
  • ukončením statusu aktivního dobrovolníka ze strany spolku
  1. Status aktivního dobrovolníka může ukončit předseda spolku svým rozhodnutím, a to v případě, že (i) aktivní dobrovolník opakovaně porušil tyto stanovy nebo interní předpis spolku přijatý valnou hromadou, který vymezuje práva a povinnosti aktivního dobrovolníka v dané větvi nebo (ii) aktivní dobrovolník po dobu delší než 1 rok nevykonává činnost aktivního dobrovolníka. Další důvody zániku statusu aktivního dobrovolníka v dané větvi může určit též valná hromada. Status aktivního dobrovolníka zaniká bez dalšího rozhodnutím předsedy spolku o zániku statusu s tím, že předseda spolku rozhodnutí doručí osobě, které status aktivního dobrovolníka zanikl.

 

  1. Orgány spolku
  2. Orgány spolku jsou: valná hromada, předseda spolku a pokladník.
  3. Statutární orgán spolku je individuální a je jím předseda spolku.

 

VII. Valná hromada spolku

  1. Valná hromada spolku je nejvyšším orgánem spolku.
  2. Valná hromada je tvořena všemi členy sdružení, z nichž každý má jeden hlas. Aktivní členové mají hlas rozhodující, čestní členové mají jen hlas poradní.
  3. Valná hromada se schází nejméně jedenkrát ročně, svolává ji předseda spolku pozvánkou.
  4. Předseda spolku zašle všem členům spolku nejpozději 15 (patnáct) dnů přede dnem konání valné hromady pozvánku na valnou hromadu elektronickou poštou, a to na kontaktní adresu, kterou člen uvedl v přihlášce nebo ji později spolku sdělil. Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a program valné hromady.
  5. Valná hromada je schopna usnášení, je-li přítomno alespoň 70% všech aktivních členů spolku. Valná hromada rozhoduje alespoň prostou většinou hlasů všech aktivních členů spolku.
  6. Do působnosti valné hromady patří:

              – volba a odvolání předsedy spolku

              – volba a odvolání pokladníka

– odměňování předsedy spolku

              – schvalování účetní závěrky a rozpočtu spolku

              – změna stanov spolku

              – změna sídla spolku

– přijetí nového člena spolku

              – rozhodování o vyloučení člena spolku

– rozhodování o výši a splatnosti členských příspěvků

– rozhodování o zřízení dané větve aktivních dobrovolníků a o vymezení práv

a povinností aktivních dobrovolníků dané větve ve vztahu ke spolku

              – další otázky, které si valná hromada vyhradí.

 

VIII. Předseda spolku

  1. Předseda spolku je statutárním orgánem spolku a zastupuje spolek ve všech záležitostech samostatně. Předseda spolku je oprávněn udělit plnou moc za spolek třetí osobě. Prvním předsedou spolku je Petr Bahník, nar.: 11. 10. 1967, bytem nám. sv. Václava 105/9, 250 01 Brandýs n. Labem – Stará Boleslav.
  2. Předseda spolku je volen valnou hromadou spolku z aktivních členů spolku. Funkční období předsedy spolku je 10 (deset) let, opakovaná volba je možná.
  3. Předseda spolku je pověřen řízením činnosti spolku a je správcem všech finančních prostředků a majetku spolku.
  4. Předseda spolku má nárok z prostředků spolku na úhradu nákladů účelně vynaložených v souvislosti se svou činností pro spolek.

 

  1. Pokladník
  2. Pokladník je volen valnou hromadou spolku na dobu neurčitou z aktivních členů spolku.
  3. Pokladník je pověřen vedením účetnictví spolku dle platných předpisů a připravuje účetní podklady. V rámci své funkce má pokladník přístup k bankovnímu účtu spolku.
  4. Pokladník má nárok z prostředků spolku na úhradu nákladů účelně vynaložených v souvislosti se svou činností pro spolek.

 

  1. Podepisování za spolek
  2. Podepisování za spolek se děje tak, že k napsanému nebo vytištěnému názvu spolku připojí svůj samostatný podpis předseda spolku.
  3. Plné moci pro třetí osoby musí být podepsány předsedou spolku.

 

 

  1. Hospodaření a majetek spolku
  2. Spolek je samostatnou právnickou osobou a má vlastní majetkovou odpovědnost.
  3. Zdrojem příjmů spolku jsou zejména členské příspěvky, dary, dotace a obdobná plnění (např. grantové prostředky), příjmy od odběratelů služeb (např. účastnické poplatky a vybrané vstupné), příjmy z vlastní činnosti (např. z reklamy) a výnosy z vlastního majetku.
  4. Majetek sdružení tvoří finanční prostředky, hmotný majetek, pohledávky a jiná majetková práva.
  5. Spolek hospodaří zejména na základě schváleného rozpočtu, zřizuje účet u peněžního ústavu, užívá vlastní razítko. Právo nakládat s majetkem spolku a podpisové právo k účtu má předseda spolku a pokladník.
  6. Prostředky spolku jsou účelově vázány a mohou být použity a poskytnuty pouze pro účely, které odpovídají cílům spolku stanoveným těmito stanovami.
  7. Každý aktivní člen sdružení má právo přesvědčit se o hospodářském stavu spolku.
  8. V případě zániku spolku zrušením s likvidací se po vypořádání závazků spolku na základě rozhodnutí valné hromady spolku veškerý zbylý majetek spolku buď převede na jiný spolek, nadaci, nadační fond či ústav nebo se rozdělí rovným dílem mezi zbylé aktivní členy spolku.

 

XII. Závěrečná ustanovení

Tyto stanovy nabývají účinnosti dnem, kdy je schválil k tomu příslušný orgán spolku.

 

Ve Staré Boleslavi, dne 14. srpna 2021

 

 

PhDr. Petr Bahník

        předseda